?Ανοιχτά Σχολεία με ασφάλεια??

ΘΕΜΑ : ?Ανοιχτά Σχολεία με ασφάλεια??
Με τον Δήμαρχο Κοζάνης κ. Λάζαρο Μαλούτα συναντήθηκαν διαδικτυακά εκπρόσωποι των Συλλόγων Γονέων & Κηδεμόνων των Δημοτικών Σχολείων της πόλης της Κοζάνης.
Παρόντες στην τηλεδιάσκεψη, που πραγματοποιήθηκε σε κλίμα ειλικρίνειας και συνεργασίας, ήταν και ο γενικός γραμματέας του Δήμου κ. Νίκος Νικολάου αλλά και ο κ. Χάρης Τσεβεκίδης και η κ. Θεανώ Κουτσιμανή ως εκπρόσωποι του Ιατρικού Συλλόγου Κοζάνης
Λόγω των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν τα σχολεία φέτος από το ξεκίνημα τους λόγω του covid 19 υπήρξε η πρωτοβουλία για συνεργασία μεταξύ των Συλλόγων Γονέων των Δημοτικών Σχολείων Κοζάνης και έτσι συστάθηκε η Άτυπη Συντονιστική Επιτροπή των Συλλόγων Γονέων & Κηδεμόνων Δημοτικών Σχολείων Κοζάνης με εκπροσώπους από τα Δημοτικά 1ο, 2ο, 3ο-4ο, 5ο-15ο, 6ο, 8ο, 9ο, 10ο, 13ο,14ο, 17ο, 18ο, 19ο, Χαραυγής. Επιθυμία είναι να συσταθεί και επίσημη Ένωση Γονέων του Δήμου Κοζάνης.
Στην τηλεδιάσκεψη τοποθετήθηκαν οι εκπρόσωποι των Συλλόγων Γονέων αιτούμενοι ασφάλεια, απολυμάνσεις, καθαρίστριες, μέτρα πρόληψης και προστασίας, άμεσες εκταμιεύσεις των επιταγών από τη Σχολική Επιτροπή, προτάσεις αντιμετώπισης όταν υπάρχει κρούσμα σε σχολείο, αναζήτηση κονδυλίων, λήψη οδηγιών για επαρκή καθαρισμό, σύνδεση στο δίκτυο ευρυζωνικότητας υψηλών ταχυτήτων των σχολικών μονάδων.
Ο Δήμαρχος αναφέρθηκε στις αρμοδιότητες του Δήμου αλλά δεσμεύτηκε για δημιουργία διαύλου επικοινωνίας - Στήριξη και Λήψη κοινών πρωτοβουλιών. Ήδη έχει προγραμματιστεί μια δια ζώσης συνάντηση με ολιγομελή επιτροπή.
Ως γονείς ζητάμε την αρωγή των αρμοδίων, τη συνεχή συνεργασία ώστε να αντιμετωπίζονται πιο άμεσα και αποτελεσματικά τα προβλήματα που προκύπτουν στη σχολική κοινότητα λόγω των νέων συνθηκών.
Προσπαθώντας να δημιουργήσουμε τις καλύτερες προοπτικές για το μέλλον των παιδιών μας καλούμε όλους τους Συλλόγους Γονέων να συμμετέχουν στην κοινή μας προσπάθεια.

Βωβός Ελευθέριος
Αντιπρόεδρος