Λίγα λόγια για την ιστορία του σχολείου μας...

Το 5ο Δημοτικό Σχολείο, μεταξύ των άλλων 14 που λειτουργούν σήμερα στη πόλη της Κοζάνης είναι ένα από τα αρχαιότερα.

Ιδρύθηκε από την ελληνορθόδοξη κοινότητα Κοζάνης, το Σεπτέμβριο του 1911,τελευταίου έτους της τουρκικής σκλαβιάς, ως παράρτημα των δυο Αστικών Σχολών Αρρένων, που λειτουργούσαν τότε στην πόλη, με τον τίτλο Γ΄ Αστική Σχολή του Προφήτου Ηλιού.

Με οργανικότητα σημερινού 3/θεσίου Σχολείου ξεκίνησε η λειτουργία του. Το πρώτο έτος είχε 137 μαθητές που ανήκαν στις τέσσερις κατώτερες τάξεις του Δημοτικού (Τετράτακτος Σχολή).Πρώτος Διευθυντής ορίστηκε από την Κοινότητα Κοζάνης ο Αστέριος Δημητρίου Καραγκούνης, αργότερα Δήμαρχος Κοζάνης, και διδάσκαλοι οι: Ιωάννης Κίτσιος και Εμμανουήλ Καραπατσίδης.

Από το 1911 έως και το σχολικό έτος 1920-1921 το Σχολείο φιλοξενείται και λειτουργεί στις οικίες Κων/νου Γκάγκαλη στη συνοικία Προφήτη Ηλία (Χαμηλού Αι-Λιά), Τέρπου & Βαμβακά, που νοικιάζονται για το σκοπό αυτό.

Το έτος 1918 αρχίζει η ανέγερση του σημερινού διδακτηρίου με χρήματα του Γεωργίου Τιόλη και του ταμείου επισιτισμού που διατέθηκαν από τον τότε Γενικό Διοικητή Δυτικής Μακεδονίας Ιωάννη Ηλιάκη για το σκοπό αυτό.

Το σχολικό έτος 1921-22 μεταφέρεται οριστικά στο ιδιόκτητο σημερινό διδακτήριο.

Το έτος 1924-25 στον πάνω όροφο λειτουργεί το Διδασκαλείο Αρρένων που λειτουργεί έως και το 1935 και στον κάτω το Πρότυπο Δημοτικό Σχολείο του Διδασκαλείου.

Το επόμενο σχολικό έτος 1925-1926 λειτουργεί και Πρότυπο Μονοτάξιο Δημοτικό Σχολείο Αρρένων στον κάτω όροφο. Το μονοτάξιο αυτό Σχολείο λειτουργεί από έως και το 1939.

Το σχολικό έτος 1929-1930 το Σχολείο μετατρέπεται σε μικτό μετά την καθιέρωση κοινής φοίτησης αρρένων και θηλέων.

Το 1937-38 το Πρότυπο Δημοτικό μετά την κατάργηση του Διδασκαλείου μετονομάζεται σε 5ο Δημοτικό Σχολείο Κοζάνης.

Από το 1938 μέχρι το Μάιο του 1984 συστεγάζεται μαζί με το 5ο Δημοτικό το Γυμνάσιο Θηλέων Κοζάνης.

Στην Κοζάνη την περίοδο της Κατοχής (Απρίλιος 1941-Οκτώβριος 1944), τα διδακτήρια των δημοτικών σχολείων και των γυμνασίων επιτάσσονται από τους Γερμανούς, που τα χρησιμοποιούν σα διοικητήρια ή ακόμη και σαν φυλακές.

Σύμφωνα με μαρτυρία της Κούλας Διαμαντοπούλου-Παπαγεωργίου γεννημένης το 1931 που φοιτούσε στο 5ο Δημοτικό, το κτίριο του 5ου Δημοτικού Σχολείου είχε επιταχθεί και λειτουργούσε ως νοσοκομείο την περίοδο της Κατοχής. Οι μαθητές έκαναν μάθημα το διάστημα εκείνο στο νάρθηκα της εκκλησίας του Αγίου Κωνσταντίνου.

Μετά την αποχώρηση του Γυμνασίου το 1984  το διδακτήριο ανακαινίζεται από τον εργολάβο Δημήτριο Πλιάτσιο. Το 5ο έχει τότε διευθυντή το Μάρκο Παπαδημητρίου. Την ίδια χρονιά στεγάστηκε στο πάνω όροφο του κτιρίου και το 15ο Δημοτικό Σχολείο με το οποίο συστεγάστηκε το 5ο Δημοτικό μέχρι τον Ιούνιο του 2011.

Μετά τον καταστροφικό σεισμό των 6,6 R της 13ης Μαΐου 1995 στο κτιριακό οικοδόμημα γίνονται  εργασίες αντισεισμικής θωράκισης .

Το σχολικό έτος 2011-2012 μετά τις νέες εκπαιδευτικές μεταρρυθμίσεις  το 5ο και το 15ο Δημοτικό συγχωνεύονται με τον τίτλο: 5ο 12/Θ Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Κοζάνης και λειτουργεί  με 15 τμήματα και 281 μαθητές, ακολουθώντας ενιαίο αναμορφωμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

(Από την ομιλία του διευθυντή του σχολείου κ. Γάγαλη Ηλία, με τη συμπλήρωση των 100 χρόνων από τη λειτουργία του σχολείου)

Κάνοντας κλικ μπορείτε να δείτε την παρουσίαση