Είμαστε διαφορετικοί αλλά όλοι είμαστε ίσοι’ το μήνυμα του Σχολείου μας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα ΑμεΑ

Στο αποκορύφωμα των δράσεων για την Παγκόσμια Ημέρα ΑμεΑ, το  Σχολείο μας πραγματοποίησε μια μικρή γιορτή το πρωί της Πέμπτης 30 Νοεμβρίου, δίνοντας το μήνυμα ότι ”όλοι είμαστε ίσοι’.

Οι μικροί μαθητές της πέμπτης και έκτης τάξης, με την βοήθεια των δασκάλων τους, προσπάθησαν μέσα από τη γιορτή, να αφυπνίσουν την ευαισθητοποίηση των υπόλοιπων μαθητών και μαθητριών τους να αποδέχονται την διαφορετικότητα, να μην έχουν προκαταλήψεις και να αποκτήσουν δεξιότητες  εν συναίσθησης. ‘Γιατί «Μπορείς εσύ… Μπορώ και εγώ» για να κάνουμε μαζί τον κόσμο μας καλύτερο’. Και κάπως έτσι κύλησε το πρωινό με όμορφα βιώματα και έντονα συναισθήματα.