Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης "Το Δάσος" από τη Β' Τάξη

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ: 2017- 18

ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ: ΓΚΟΥΤΖΙΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ- ΤΖΗΜΚΑ ΕΥΓΕΝΙΑ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΠΕ ΓΡΕΒΕΝΩΝ- ΔΑΣΟΣ ΟΡΛΙΑΚΑ

Μια από τις δραστηριότητες των μαθητών της Β΄ τάξης του σχολείου μας στα πλαίσια του προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης «ΤΟ ΔΑΣΟΣ» ήταν και η επίσκεψη στο ΚΠΕ Γρεβενών, όπου οι υπεύθυνοι τους ενημέρωσαν για τη χλωρίδα και την πανίδα του δάσους και απάντησαν στις ερωτήσεις τους.

Στη συνέχεια κατευθύνθηκαν στο δάσος του Όρλιακα κοντά στο χωριό Ζιάκας- Γρεβενών, όπου ακολούθησε περιήγηση και βιωματική ενημέρωση.

Μαζί τους  πήραν και κάποια αναμνηστικά από το δάσος (κλαδάκια, φύλλα, άνθη, καρπούς) μετά από προτροπή των υπευθύνων, οι οποίοι τους έδωσαν οδηγίες για τη δημιουργία μιας «κατασκευής» με αυτά.

Οι μαθητές συμμετείχαν με ευχαρίστηση στη δραστηριότητα.

Ενθουσιάστηκαν με την επίσκεψη στο δάσος, έδειξαν ενδιαφέρον και δεν υπήρξε αρνητική διάθεση.