Γιορτή της Μητέρας 2017

Την Παρασκευή 12 Μαΐου 2017 οι μαθητές της Β' Τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκδήλωση για τη γιορτή της μητέρας. Μπορείτε να διαβάσετε το χαιρετισμό του κ. Διευθυντή και να δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση.

Μητέρες των μαθητών της Β΄ Τάξης, συναδέλφισσες αγαπητά μου παιδιά

Σας καλωσορίζουμε στο χώρο του Σχολείου μας και σας ευχαριστούμε που ανταποκριθήκατε στην πρόσκλησή μας. Σήμερα θα σας παρουσιάσουμε μια γιορτή ξεχωριστή, την οποία ετοίμασαν με κόπο τα παιδιά ,οι δασκάλες μας η κ. Μαρία Μπινοπούλου και η κ. Άννα Σκεύη  και η μουσικός μας η κ. Όλγα Κοτζαμανίδου.

Η γιορτή της μητέρας έχει τις ρίζες βαθιά μέσα στην ιστορία γιατί το πρόσωπο της μητέρας για όλους μας είναι ξεχωριστό και αξεπέραστο.

Στην αρχαία Ελλάδα είναι γιορτή της άνοιξης και λατρεύεται η Γαία, η μητέρα γη, αργότερα η λατρεία περνά στο πρόσωπο της Ρέας της κόρης της Γαίας. Στη ρωμαϊκή εποχή τιμάται η μητέρα ως θεά Κυβέλη. Το 17ο αιώνα γιορτάζεται στο πρόσωπο της Παναγίας στη Μεγάλη Βρετανία την 4η Κυριακή της Σαρακοστής.

Το 19ο αιώνα η Ann Maria Reeves Jarvis  και στη συνέχεια η κόρη της καταφέρνουν να καθιερώσουν το 1907 πρώτα μια επίσημη γιορτή της μητέρας στις ΗΠΑ και τελικά το 1914,τη 2η Κυριακή του Μαΐου.

Στη χώρα μας η γιορτή της μητέρα γιορτάστηκε για πρώτη φορά στις 2 Φεβρουαρίου 1929. Την Υπαπαντή στις 2 Φεβρουαρίου.

Τελικά τη δεκαετία του 1960 μεταφέρετε η γιορτή τη 2η Κυριακή του Μαΐου[i].

Μητέρα είναι το πρόσωπο που μας γέννησε με πόνο, μας μεγάλωσε, έτρεχε δίπλα μας σε κάθε στιγμή. Είναι το πρόσωπο που ξενυχτούσε δίπλα μας όταν αρρωσταίναμε, αυτή που μας ενθάρρυνε σε κάθε μας δυσκολία. Πάντα δίνει στο παιδί ποτέ δεν παίρνει.

Είναι αυτή που μας πήρε απ? το χέρι και μας πήγε στον παιδικό σταθμό, στο νηπιαγωγείο και στο Δημοτικό Σχολείο.

Όλοι μας εκφράζουμε το θαυμασμό, το σεβασμό της αγάπη και την ευγνωμοσύνη που νιώθουμε γι αυτή.

Μητέρα είναι η πιο γλυκιά λέξη απ? όλες τις λέξεις :

«Μάνα δε βρίσκεται λέξη καμιά να?χει στον ήχο της τόση αρμονία»

«Ένας παιδαγωγός κάνει 100 δασκάλους και μια μητέρα αξίζει όσο 1000 παιδαγωγοί».

Αυτή είναι η αξία της μάνας, αξεπέραστη και αναντικατάστατη στο χρόνο.

Ας μην τη στεναχωρούμε λοιπόν και ας μην την πικραίνουμε γιατί:

«Δυστυχής όποιος τη χάνει, ο καημός είναι μεγάλος, σαν τη μάνα δεν ειν? άλλος, στον κόσμο θησαυρός».

Με ένα φιλί, ένα ανοιξιάτικο λουλούδι και μια ολόθερμη αγκαλιά ας πούμε σε όλες τις μητέρες  την Κυριακή που μας έρχεται χρόνια πολλά .

Ηλίας Γάγαλης

Κοζάνη,12 Μαΐου 12-5-2017  5ο Δημοτικό Σχολείο Κοζάνης